Înscriere online pentru clasa pregătitoare

În atenția părinților care urmează să își înscrie copiii la clasa pregătitoare:
Evaluarea dezvoltării psihosomatice a copiilor în vederea înscrierii în învățământul primar pentru anul școlar 2020-2021 se suspendă începând din 11.03.2020 până inclusiv 22.03.2020.

Înscrierea în învățământul primar

În conformitate cu Măsurile luate de Ministerul Educației și Cercetării ca urmare a Hotărârii nr. 6 a Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență, înscrierea pentru clasa pregătitoare se va realiza în continuare, online, iar validarea înscrierii se va prelungi cu o săptămână, după deschiderea școlilor. Totodată, și activitatea de evaluare  psihosomatică pentru clasa pregătitoare se va amâna până după reluarea cursurilor.

Pentru părinți

Formularul online permite părinților să completeze online datele necesare pentru înscrierea copiilor în învățământul primar, în clasa pregătitoare, conform metodologiei de înscriere.

Atenție! Completarea acestei cereri de înscriere nu garantează înscrierea copilului Dumneavoastră în unitatea de învățământ și nu elimină obligativitatea de a vă prezenta la unitatea de învăţământ unde doriţi înscrierea cu dosarul complet al copilului, în vederea validării prezentei cereri. Acest formular vă permite doar să vă prezentați la secretariatul unității de învățămant (după reluarea cursurilor) cu datele copilului pre-completate, scurtând timpul de așteptare al dvs și al celorlalți părinți.

Acceseaza formularul de inscriere

Modifică o cerere de înscriere deja existentă

Ministerul Educaţiei și Cercetării este operator de date personale conform Notificării nr: 5331, în baza Legii nr. 677/2001 privind protecţia datelor cu caracter personal.